Třinácté znamení ano nebo ne?

Konzultace k horoskopu, výklad karet anebo automatickou kresbu realizuji po dohodě předem též komunikací přes SKYPE

I když se Astrologií zabývám 20 let, nikdy není nad to, provětrat si v hlavě základy:-)

Motto dnešního příspěvku: "Věda je, co se týká historie, mladší než astrologie ..."

Astrologie pro začátečníky/Třinácté znamení ano nebo ne?

Astrologie zkoumá a interpretuje vzájemnou souvislost mezi přírodou a světem lidí na jedné straně a oblohou nad nimi na straně druhé.

V té či jiné formě se astrologie objevuje prakticky v každé ze světových kultur. Spojují se v ní prvky mytologie, astronomie, matematiky, numerologie, filozofie, proroctví a náboženství. Nejen v našem století, ale už po celá staletí patří ke slovníku intelektuálů a vzdělané elity. Je starší než věda a nezdá se, že by měla zaniknout. Dál se ve formě horoskopů hvězdných znamení objevuje v novinách a časopisech a je stejně rozšířená a oblíbená, jako bývala vždycky.

Na úvod zmínka o třináctém znamení:
Většina astrologů je přesvědčena, že vstupem Pluta do znamení Střelce a vstupem Uranu do znamení Vodnáře v letech 1915 - 1916 se ohlásila změna - nebo určité přetavení - v oblasti náboženství a systémů víra. Díky spojitosti s Uranem, bohem oblohy, se to musí týkat i astrologie. Pluto do znamení Střelce vstoupil poprvé 17.1.1995.
O tři dny později byli astrologové předem informováni o blížícím se tajfunu, spolu s podobnou novinářskou kachnou oznamující "objevení" 13. znamení zodiaku, Hadonoše. Tisk, televize, rádio naletěli současně v mnoha zemích.

A jaká jsou fakta? Moderní astrologie rozlišuje 88 souhvězdí vzdálených hvězd. Dvanáct souhvězdí, podle nichž jsou pojmenována znamení našeho zodiaku, je rozloženo podél ekliptiky, dráhy Slunce pozorované ze Země.
Znamení zodiaku jsou však vázána na bod Jarní rovnodennosti a jev jeho precese je příčinou toho, že znamení se pomalu posunula oproti odpovídajícím souhvězdím zpět.

Indická astrologie pracuje se souhvězdími.
Západní astrologie pracuje s dvanácti (třicetistupňovými) znameními ekliptiky.

Souhvězdí Hadonoše je spojováno s Asklépiem, léčitelem známým v Řecké mytologii. Asklépiovy nohy zasahují do ekliptiky mezi souhvězdími Štíra a Vodnáře, vzdálenost mezi nimi činí 18,5°. Slunce prochází souhvězdím Asklépia každoročně mezi 30.listopadem a 18.prosincem.

Protože je Asklépios třináctým souhvězdím ekliptiky, podle analogie někteří navrhují, že bychom měli mít i třinácté znamení. Ale je to návrh neupřímný, protože - jak je astronomům samozřejmě známo - znamení zodiaku (západní astrologie) jsou definovaná jako třicetistupňové výseče ekliptiky, měřené od bodu jarní rovnodennosti.

Jaké výhody anti-astrologům Asklépios přináší:

a) Způsobuje všeobecný zmatek, protože každému by příslušely jiné údaje jeho znamení - jakoby tyto hodnoty měly záviset na pohybu Slunce pásem souhvězdí a ne třicetistupňovými znameními.

b) Třinácté znamení rozbíjí vžitý zodiak dvanácti znamení a veškerou symboliku tak zpochybňuje.

Asklépios je jen dezinformací servírovanou v úhledné úpravě, která se znovu objevuje vždy po několika letech. Je to jeden z příkladů toho, jak odpůrci astrologie upřednostňují propagandu před informovaným výzkumem.

Čerpáno/inspirováno od: Geoffrey Cornelius, Maggie Hyde, Chris Webster

Pokračování příště:-)

P.S.:

2.7.2019 Úplné zatmění Slunce: Působí nejintenzivněji v lokalitě, kde je viditelné. Kolik hodin je viditelné, tolik let působí. www.astro.sci.muni.cz/zatmeni/

16.7./17.7.2019 Částečné zatmění měsíce: Působí nejintenzivněji v lokalitě, kde je viditelné. Kolik hodin je viditelné, tolik měsíců působí. www.astro.sci.muni.cz/zatmeni/